Bezpłatne usługi prezesa oznaczają powstanie przychodu w spółce
CIT. Działalność członków władz spółki wykonywana bez wynagrodzenia kreuje przychód z nieodpłatnego świadczenia usług, nawet jeśli jest prowadzona w ograniczonym zakresie. W celu ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia organy podatkowe powinny powołać biegłego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 lipca 2014 r. (III SA/Wa 27/14).
Prezes spółki zatrudniał pracowników oraz podpisywał sprawozdania. Organ podatkowy określił spółce stratę w CIT, co wywołało dwie sporne kwestie. Po pierwsze, czy ww. czynności wykonywane przez prezesa są nieodpłatnym świadczeniem z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Po drugie zaś, jak powinno zostać wyliczone wynagrodzenie prezesa na potrzeby ustalenia przychodu.
Spółka wskazywała, że wykonywanie tych czynności nie kreuje przychodu z nieodpłatnego świadczenia, jako że rzeczywiste uprawnienia zarządcze przysługiwały dyrektorowi generalnemu. Podpisywanie sprawozdań jest bowiem czynnością materialno-techniczną, która nie wpływa na sytuację majątkową spółki, co jest warunkiem koniecznym dla powstania nieodpłatnego świadczenia. Zdaniem spółki organy dopuściły się również naruszenia art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o CIT, poprzez błędne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta