Nielojalność bezkarna już po trzech latach
UMOWY | Jeżeli pracownik naruszy zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia, były pracodawca może żądać od niego odszkodowania. Nie powinien jednak zbyt długo zwlekać z decyzją, bo straci możliwość dochodzenia tego roszczenia.
Odszkodowanie, którego pracodawca może dochodzić od byłego pracownika za naruszenie postanowień wynikających z zawartej z nim umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, ma rekompensować szkody, jakie poniósł z tego powodu. Choć właściwy do rozstrzygania tych spraw jest sąd pracy, to o roszczeniach decydują przepisy kodeksu cywilnego o odpowiedzialności kontraktowej.
Na pracodawcy spoczywa tu zatem ciężar dowodu powstania szkody, jej wysokości oraz winy pracownika, zgodnie z ogólną zasadą z art. 6 k.c. Jako poszkodowany może jednak dochodzić odszkodowania w pełnej jego wysokości – a więc zarówno wyrównania strat, jak i zwrotu utraconych korzyści, które by osiągnął, gdyby pracownik nie wyrządził mu szkody naruszając zakaz konkurencji.
Co z przedawnieniem
Ustalenie zasad przedawnienia roszczeń pracodawcy jest jednak problematyczne. Na ogół twierdzi się, że skoro art. 1012 § 1 k.p. odwołuje się wyłącznie do art. 1011 § 1 k.p., to były etatowiec ponosi odpowiedzialność względem byłego pracodawcy na zasadach ogólnych kontraktowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta