Technika spraw sercowych
medycyna | Nowe technologie i eksperymentalne leki odmienią życie ludzi z chorobami układu krążenia.
Lekarze żartują, że gdy odbywa się kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, lepiej nie mieć zawału – wszyscy specjaliści są na konferencji. To oczywiście przesada, ale w tym roku na kongres ESC 2014 do Barcelony przyjechała rekordowa liczba ponad 30 tys. specjalistów z całego świata.
O fantastycznym postępie mówią specjaliści zajmujący się nadciśnieniem
Jak w zegarku
Najgorętsze tematy to nowe technologie umożliwiające skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie chorób serca, a także kolejna generacja leków – przeciwzakrzepowych i obniżających ciśnienie. Lekarze mówią wręcz o rewolucji. Najbardziej zaskakujące urządzenie pokazano jednak na samym początku kongresu. Rozrusznik serca niewymagający baterii zaprezentowali inżynierowie ze Szwajcarii. Bez baterii? Tajemnica się wyjaśnia, gdy Adrian Zurbuchen, doktorant zajmujący się inżynierią medyczną w Uniwersytecie w Bernie, pokazuje urządzenie bazujące na... mechanicznym zegarku na rękę z automatycznym naciągiem. – Baterie mają swoje ograniczenia w implantach medycznych. Kiedy spadnie im poziom energii, lekarz musi wymienić urządzenie podczas zabiegu chirurgicznego. To niemiły scenariusz, w dodatku podwyższający koszty i grożący pacjentowi powikłaniami – tłumaczy Zurbuchen. – A serce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta