Kiedy dopłaty nie są przychodem
Brak staranności w działaniach wspólników przy pozyskiwaniu dodatkowych środków finansowych na działalność spółki z o.o. może dla nich oznaczać kłopoty w rozliczeniach z urzędem skarbowym.
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2014 r. (II FSK 2367/12). W wyroku tym sąd przypomniał, że realizacja postanowień umowy spółki, a także uchwał zgromadzenia wspólników, co do zasady nie podlega ocenie organów podatkowych z punktu widzenia ich skutków prawnopodatkowych. Gdy jednak prawo podatkowe uzależnia zastosowanie pewnego rozwiązania od reguł wskazanych w innych dziedzinach prawa, istotne jest trzymanie się konkretnego wzorca zachowania. Aby zatem można było uznać, że kwoty wniesione tytułem dopłat nie są przychodem podatkowym, muszą być spełnione warunki wskazane w art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT. Oznacza to, że wyłącznie kwoty wniesione do spółki z o.o. w trybie i na zasadach określonych w art. 177–178 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) mogą zostać uznane za prawidłowo wniesione dopłaty i w konsekwencji podlegać wyłączeniu z przychodów.
Czego dotyczył spór...
W 2006 r. dwaj udziałowcy spółki z o.o. udzielili jej pożyczek na kwoty odpowiednio 140 000 zł i 204 200 zł. Uchwałą zgromadzenia wspólników z 30 maja 2008 r. zobowiązano wspólników do wniesienia dopłat w wysokościach zgodnych z zasadą wynikającą z art. 177 par. 2 k.s.h. (zasada proporcjonalności dopłat do posiadanych udziałów) i określono termin ich wniesienia na 30 czerwca 2008 r. Pierwszy ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta