Dzień czerwonej wstążki
System leczenia AIDS w Polsce działa dobrze. Brak jednak pieniędzy m.in. na kampanie edukacyjne dotyczące HIV.
Od początku epidemii w roku 1985 do dzisiaj rozpoznano w Polsce ok. 18 tysięcy zakażeń HIV. Ponad 3 tysiące osób zachorowało na AIDS, 1280 zmarło z tego powodu. W naszym kraju żyje więc 2 tysiące chorych na AIDS. Ze zdiagnozowanym zakażeniem wirusem HIV jest 17 tysięcy osób. Tylko 7776 pacjentów się leczy – wynika z danych Krajowego Centrum ds. AIDS.
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. To właśnie wtedy Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoje zaniepokojenie skalą pandemii. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążka.
Polska wzorem
W Warszawie rozpoczyna się w poniedziałek dwudniowa konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie". Po mieście jeździć będą wieczorem specjalne pojazdy wyświetlające wstążkę na budynkach. W całej Polsce można zrobić testy na obecność wirusa. Adresy punktów można znaleźć na stronach: www.aids.gov.pl i www.leczHIV.pl.
Testy są kluczowe, bo ze statystyk wynika, że wiele tysięcy osób zakaża, bo nie jest świadomych swojego zakażenia. Dane wskazują jednak także, że część osób wie, że są nosicielami, a mimo to się nie leczą. To o tyle dziwne, że dzisiaj w Polsce pacjenci żyjący z HIV mają bezpłatny dostęp do najnowocześniejszych leków. Zażywając je,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta