Zbudować silną Europę
UE | Korytarz Północ–Południe to koncepcja unii energii, transportu i telekomunikacji łączącej Europę Środkową i scalającej Unię.
Michał Duszczyk
Rozbudowana sieć gazociągów, linii elektroenergetycznych, autostrad, linii kolejowych, a także łączy telekomunikacyjnych, biegnących od Bałtyku przez Czechy i Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię aż do wybrzeża adriatyckiego z odnogami do krajów bałtyckich, Bałkanów, Mołdawii, Ukrainy i Turcji – to wizja infrastrukturalnie zintegrowanej Europy.
Układ ten ma wzmocnić związki między Europą Środkową i Zachodnią, przecinając i uzupełniając kluczowe istniejące i planowane sieci infrastrukturalne biegnące na osi Zachód–Wschód, zwiększając jednocześnie przepływ towarów wewnątrz Europy Środkowej.
Infrastruktura kluczem
W ubiegłym tygodniu w Stambule odbywał się energetyczno-ekonomiczny szczyt pod egidą Atlantic Council, na którym generał James L. Jones, były doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa i reprezentant Atlantic Council, oraz Paweł Olechnowicz, szef Central Europe Energy Partners (CEEP) i prezes Grupy Lotos, zaprezentowali raport „Scalanie Europy – od Korytarza Północ–Południe do unii energii, transportu i telekomunikacji".
2,5 razy więcej niż Amerykanie płacą za energię elektryczną konsumenci w Europie
– W Europie jest dziś ponad 230 projektów interkonektorów o szczególnym znaczeniu i każdy z nich chciałby być priorytetowy w UE. Trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta