Dla aktywnego rodzica kawałek pensji i część zasiłku
Jeśli matka korzystająca z urlopu rodzicielskiego chce w tym czasie wrócić do pracy na część etatu, szef nie musi na nowo ustalać podstawy wypłacanego jej świadczenia. Jednak obcina proporcjonalnie jego kwotę i co miesiąc składa podwójną ZUS-owską dokumentację.
Pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim chce wrócić do pracy na pół etatu do końca jego okresu. Czy należy pomniejszyć proporcjonalnie, tj. o połowę, podstawę wymiaru jej zasiłku (80 proc.)? Czy ma dostawać połowę wynagrodzenia z zasiłku rodzicielskiego, a połowę z etatu? Jakie raporty należy składać w ZUS i jakie kody tam wpisywać? Czy jeśli taka osoba zachoruje, będzie miała prawo do zasiłku chorobowego? – pyta czytelniczka.
Pracownica, która podczas urlopu rodzicielskiego wraca do pracy na część etatu, ma prawo zarówno do zasiłku macierzyńskiego, jak i wynagrodzenia za pracę. Oczywiście oba świadczenia trzeba obniżyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym będzie łączyć urlop z pracą.
Proporcjonalnie mniej
Sposób ustalania wysokości zasiłku za ten czas określa art. 29 ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.). Nakazuje on pomniejszyć kwotę zasiłku proporcjonalnie do części etatu, z którego rodzic wciąż przebywa na urlopie rodzicielskim.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta