Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pirat drogowy może stracić posadę

01 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Szef nie musi tolerować zbyt szybkiej jazdy pracownika i mandatów za nią. Gdy takie przypadki się powtarzają, może to zakwalifikować jako utratę zaufania do podwładnego i zwolnić go z pracy.

Pracownik jako przedstawiciel handlowy jeździ służbowym autem. Pracodawca zapowiedział, że za trzy mandaty za przekroczenie prędkości w roku będzie rozwiązywał angaż. Czy rzeczywiście może tak zrobić? – pyta czytelnik.

Tak, ale podstawą rozwiązania umowy nie będzie popełnienie wykroczenia, ale naruszenie obowiązków pracowniczych w postaci dbałości o dobro zakładu pracy, jego mienie oraz naruszenia w zakresie bezpieczeństwa pracy i utrata zaufania.

Pracodawcy łatwo dowiadują się o drogowych wyczynach podwładnych. Z zasady auta służbowe są własnością firmy bądź przedmiotem leasingu, dlatego organy obsługujące fotoradary, chcąc dotrzeć do osoby, która popełniła wykroczenie, muszą skierować pytanie do pracodawcy. Informacje podane w takim piśmie pozwalają ustalić, kto kierował pojazdem.

Szkody, szkody

Regularne przekraczanie dozwolonej prędkości z pewnością z kilku względów nie cieszy pracodawcy. Przede wszystkim jest to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Uszkodzenie firmowego samochodu nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10005

Wydanie: 10005

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament