Kto będzie mógł budować i mieszkać bez uciążliwych procedur?
Rozmowa | Ciągle więcej czasu zajmuje przygotowanie inwestycji niż samo budowanie. Inwestorzy czekają na zmiany przepisów - Michał Pietuszko
Rz: Ile czasu zabiera dziś – średnio – uzyskanie pozwolenia na budowę?
Michał Pietuszko: Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ administracyjny zobowiązany jest załatwić sprawę niezwłocznie, a w przypadku spraw wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego – w ciągu miesiąca.
Jednak w sprawach szczególnie skomplikowanych termin ten może zostać wydłużony do dwóch miesięcy.
W przypadku, gdy właściwy organ nie wyda decyzji w sprawie pozwolenia na budowę w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o decyzję, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.
O jakich terminach uzyskania pozwolenia na budowę mówią inwestorzy?
W praktyce terminy te są bardzo często wydłużane bez jakichkolwiek konsekwencji. Jest to możliwe, gdyż zgodnie z przepisami do wymienionych terminów nie wlicza się m.in. okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Należy również pamiętać, że pozwolenie na budowę staje się ostateczne, gdy żadna ze stron nie odwołała się od decyzji w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Jeżeli wpłynie odwołanie, rozpoczęcie budowy będzie możliwe dopiero po wydaniu przez organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta