Sposób łączenia spółek wpływa na cash flow
Zastosowanie konkretnej metody rachunkowego rozliczenia połączenia firm ma konkretne skutki m.in. w wycenie aktywów i pasywów tych podmiotów, wykazaniu kosztów związanych z tą procedurą i ujęciu jej skutków w ewidencji.
Ustawa o rachunkowości przewiduje do rozliczania połączeń spółek zastosowanie jednej z dwóch metod: nabycia lub łączenia udziałów. Nie mają one charakteru alternatywy – zastosowanie konkretnej metody zależy od ściśle określonej prawem sytuacji i pociąga za sobą wiele konsekwencji. Należy tu wymienić chociażby sposób wyceny aktywów i pasywów łączących się spółek na dzień połączenia, rozliczenie kosztów związanych z połączeniem, czy ujęcie jego skutków. Zastosowana metoda rozliczenia połączenia nie pozostanie bez wływu na rachunek przepływów pieniężnych.
Za dzień połączenia spółek przyjmuje się dzień wpisania połączenia do rejestru właściwego dla siedziby odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej.
Metoda łączenia udziałów...
Przy metodzie łączenia udziałów aktywa i pasywa żadnej ze spółek nie są wyceniane według wartości godziwej, nie ujmuje się również wartości firmy. Wynik finansowy spółki za rok obrotowy, w którym nastąpiło połączenie, obejmuje wynik finansowy łączących się spółek za cały ten okres. Jeżeli jednostki stosują różne metody wyceny, to należy doprowadzić do ich ujednolicenia. Wyłączeniu podlega wartość kapitału zakładowego spółki, której majątek został przeniesiony na inną spółkę, lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta