Za straty najemcy sklepu zapłaci jego właściciel
Przedsiębiorca ma prawo nie tylko do odszkodowania za wynajęcie mu lokalu na prowadzenie firmy w budynku nienadającym się do użytkowania, ale także do zadośćuczynienia za spowodowany tym rozstrój zdrowia.
Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, który wypłatą rekompensaty obciążył solidarnie aż cztery osoby, w tym jedną prawną: wynajmującego, jego pełnomocniczkę – matkę, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz towarzystwo ubezpieczeń, w którym agent wykupił polisę OC.
Biżuteria w ruderze
Olga B. bez powodzenia prowadziła działalność gospodarczą – wyrób i sprzedaż biżuterii. Stoisko w galerii handlowej nie przynosiło spodziewanych dochodów. Postanowiła przenieść sklep w inne miejsce. Poszukiwań odpowiedniego lokalu podjął się Andrzej B. zajmujący się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. W umowie zastrzegł, że nie odpowiada za wady ukryte nieruchomości oraz za szkody, jakich najemca może doznać z przyczyn leżących po stronie wynajmującego.
Wkrótce Andrzej B. przedstawił klientce ofertę wynajęcia 17-metrowego lokaliku na parterze kamienicy w pobliżu centrum handlowego. Czynsz wynosił zaledwie 500 zł, bo front budynku zasłaniały rusztowania. Po zakończeniu remontu czynsz miał wzrosnąć do 1000 zł. Najemca miał też wyremontować lokal na swój koszt i wpłacić kaucję na pokrycie ewentualnych szkód. Właścicielem lokalu był Jerzy M., ale umowę najmu z Olgą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta