Garaż z mieszkaniem bez preferencji
Do sprzedaży miejsc postojowych, które są odrębnym, samoistnym przedmiotem własności, należy stosować podstawową stawkę VAT.
Spółka kupiła od dewelopera, do dalszej odsprzedaży, własność lokali mieszkalnych wraz z udziałami w nieruchomości wspólnej. Nabyła też prawo własności udziałów w wyodrębnionej hali garażowej, uzyskując prawo do wyłącznego korzystania z określonych miejsc postojowych. Każdy lokal mieszkalny jest nowy, w stanie deweloperskim, ma powierzchnię poniżej 150 mkw. i spełnia definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Firma zapytała czy może stosować obniżoną stawkę VAT przy sprzedaży na podstawie tej samej umowy mieszkania i miejsca postojowego, także gdy sprzedaż miejsca w garażu na rzecz tego samego klienta następuje po kilku miesiącach od zbycia mieszkania.
Fiskus odmówił prawa do preferencji. Jego zdaniem ustawodawca wyraźnie rozróżnił samodzielny lokal mieszkalny od jego części składowej. Jedynie lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy bezpośrednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta