Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare warunki pracy do zmiany

14 kwietnia 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Jeśli zaproponowane pracownikowi nowe obowiązki nie mieszczą się w ustalonym z nim rodzaju pracy, konieczne jest wypowiedzenie zmieniające. Chyba że zgodzi się na aneks.

Ryszard Sadlik

W czasie trwania zatrudnienia nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie zmiany zakresu czynności danego pracownika. Powstają wówczas wątpliwości, czy konieczne jest zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego, o którym mówi art. 42 kodeksu pracy.

Wypowiedzenie zmieniające jest konieczne, gdy modyfikacja:

- dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo

- jest niekorzystna dla pracownika.

Zatem nie wszystkie zmiany warunków pracy i płacy wymagają tego wymówienia.

Przez istotne warunki pracy rozumie się przede wszystkim postanowienia dotyczące rodzaju, miejsca i wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia. Strony mogą określić rodzaj pracy w umowie o pracę w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Określając go ogólnie, pozostawiają pracodawcy – w zakresie jego kierowniczych uprawnień – uszczegółowienie zakresu czynności podwładnego.

W praktyce często zadania i obowiązki pracowników są konkretyzowane w przydzielanych im pisemnych zakresach czynności. Stanowi on zbiorcze polecenie pracodawcy, które wiąże zatrudnionego, jeśli mieści się w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10115

Wydanie: 10115

Spis treści
Zamów abonament