Stare warunki pracy do zmiany
Jeśli zaproponowane pracownikowi nowe obowiązki nie mieszczą się w ustalonym z nim rodzaju pracy, konieczne jest wypowiedzenie zmieniające. Chyba że zgodzi się na aneks.
Ryszard Sadlik
W czasie trwania zatrudnienia nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie zmiany zakresu czynności danego pracownika. Powstają wówczas wątpliwości, czy konieczne jest zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego, o którym mówi art. 42 kodeksu pracy.
Wypowiedzenie zmieniające jest konieczne, gdy modyfikacja:
- dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo
- jest niekorzystna dla pracownika.
Zatem nie wszystkie zmiany warunków pracy i płacy wymagają tego wymówienia.
Przez istotne warunki pracy rozumie się przede wszystkim postanowienia dotyczące rodzaju, miejsca i wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia. Strony mogą określić rodzaj pracy w umowie o pracę w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Określając go ogólnie, pozostawiają pracodawcy – w zakresie jego kierowniczych uprawnień – uszczegółowienie zakresu czynności podwładnego.
W praktyce często zadania i obowiązki pracowników są konkretyzowane w przydzielanych im pisemnych zakresach czynności. Stanowi on zbiorcze polecenie pracodawcy, które wiąże zatrudnionego, jeśli mieści się w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta