Zabytki można remontować z dotacji
Decyzja w sprawie rejestracji lub wykreślenia z rejestru zabytków musi być uwzględniana m.in. w strategii rozwoju gmin oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Decyzja o tym, że na terenie danej gminy będą obiekty zabytkowe, wpływa na obowiązki władz samorządowych. Lokalizację zabytków trzeba bowiem uwzględnić w planach i strategiach przygotowywanych przez władze lokalne i liczyć się z koniecznością przeznaczenia określonych środków finansowych na ich remonty i utrzymanie.
Przede wszystkim rejestr
Rejestr zabytków na terenie województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków. Wpisuje się do niego zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez tego konserwatora. Dzieje się tak albo z urzędu, albo na wniosek właściciela zabytkowego obiektu lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym on się znajduje. Do rejestru może być również wpisane otoczenie zabytkowej budowli, a także nazwa geograficzna, historyczna lub tradycyjna określonego obiektu. Wpisanie zabytku nieruchomego do rejestru ujawnia się w księdze wieczystej danej nieruchomości.
Przykład
Wojewódzki konserwator zabytków na podstawie decyzji wpisał do rejestru zabytków trzy pokopalniane wieże szybowe. W trakcie rozpatrywania skargi na tę decyzję minister kultury stwierdził m.in., że obiekty wpisane do rejestru zabytków są cennym świadectwem rozwoju miasta, a ich forma obrazuje etapy modernizacji i wprowadzenie nowych rozwiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta