Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zabytki można remontować z dotacji

14 kwietnia 2015 | Administracja | Rafał Langda

Decyzja w sprawie rejestracji lub wykreślenia z rejestru zabytków musi być uwzględniana m.in. w strategii rozwoju gmin oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Decyzja o tym, że na terenie danej gminy będą obiekty zabytkowe, wpływa na obowiązki władz samorządowych. Lokalizację zabytków trzeba bowiem uwzględnić w planach i strategiach przygotowywanych przez władze lokalne i liczyć się z koniecznością przeznaczenia określonych środków finansowych na ich remonty i utrzymanie.

Przede wszystkim rejestr

Rejestr zabytków na terenie województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków. Wpisuje się do niego zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez tego konserwatora. Dzieje się tak albo z urzędu, albo na wniosek właściciela zabytkowego obiektu  lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym on się znajduje. Do rejestru może być również wpisane otoczenie zabytkowej budowli, a także nazwa geograficzna, historyczna lub tradycyjna określonego obiektu. Wpisanie zabytku nieruchomego do rejestru ujawnia się w księdze wieczystej danej nieruchomości.

Przykład

Wojewódzki konserwator zabytków na podstawie decyzji wpisał do rejestru zabytków trzy pokopalniane wieże szybowe. W trakcie rozpatrywania skargi na tę decyzję minister kultury stwierdził m.in., że obiekty wpisane do rejestru zabytków są cennym świadectwem rozwoju miasta, a ich forma obrazuje etapy modernizacji i wprowadzenie nowych rozwiązań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10115

Wydanie: 10115

Spis treści
Zamów abonament