Kiedy powołać młodzieżową radę gminy i radę seniorów
Rada gminy może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy oraz utworzyć gminną radę seniorów. Organom tym nadaje statuty określające tryb wyboru ich członków i zasady działania.
W ustawie o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że gmina powinna podejmować działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród jej mieszkańców, w tym zwłaszcza wśród młodzieży, sprzyjać solidarności międzypokoleniowej oraz tworzyć warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. Realizacji tych celów służy funkcjonowanie młodzieżowej rady gminy (art. 5b u.s.g.) i gminnej rady seniorów (art. 5c u.s.g.).
Do kogo należy inicjatywa
Na wniosek zainteresowanych środowisk rada gminy może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny. Młodzieżowa rada nie jest więc tworzona z inicjatywy rady gminy. Może ona jedynie wyrazić zgodę na jej utworzenie, po złożeniu wniosku przez zainteresowane środowiska (np. młodzież, środowisko nauczycielskie). Taka zgoda jest wyrażana w formie uchwały podejmowanej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady (art. 14 u.s.g.).
Następnym krokiem jest powołanie przez radę gminy młodzieżowej rady gminy oraz nadanie jej statutu określającego tryb wyboru jej członków i zasady działania. Młodzieżowa rada gminy może więc powstać dopiero po powołaniu jej przez radę gminy, z jednoczesnym nadaniem statutu. Przyjmuje się, że członkowie rady młodzieżowej nie muszą być pełnoletni....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta