Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inna przeszłość, wspólne cele

14 kwietnia 2015 | Publicystyka, Opinie | Martin Lidegaard Grzegorz Schetyna
Polska i Dania podejmują starania o wzmocnienie potencjału Wielonarodowego Korpusu NATO w Szczecinie
źródło: AFP
Polska i Dania podejmują starania o wzmocnienie potencjału Wielonarodowego Korpusu NATO w Szczecinie
Martin Lidegaard
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Martin Lidegaard
Grzegorz Schetyna
źródło: AFP
Grzegorz Schetyna

W zeszłym roku Polska obchodziła 25-lecie pierwszych wolnych wyborów. Dania była sojusznikiem wspierającym członkostwo Polski w UE i jej demokratyczny rozwój. Kontynuacją tego doświadczenia jest wspólna promocja stabilności w Europie poprzez reformy w ramach Wschodniego Sąsiedztwa – piszą szefowie dyplomacji Danii i Polski.

Do niedawna Polskę i Danię dzieliły żelazna kurtyna i zróżnicowana przeszłość. Dziś łączy nas troska o rozwój europejskiej gospodarki i jednolitego rynku, wzmacnianie relacji sąsiedzkich w sytuacji kryzysu i braku stabilności oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Od cyfryzacji po energetykę

Ale to nie wszystko. Możemy razem zrobić znacznie więcej. W poniedziałek przyjęliśmy „Polsko-duński wspólny komunikat", by zwielokrotnić efekty współpracy dla naszych państw i obywateli. Komunikat wskazuje obszary skazane na sukces, ale także takie, w których wzmocniony dialog ma służyć rozwiązaniu typowo sąsiedzkich problemów.

„Wspólny komunikat" zawiera szeroki zakres zagadnień od cyfryzacji, przez rynek pracy, sprawy społeczne, innowacyjność przemysłu, po planowanie przestrzenne, środowisko i energetykę. Przygotowujemy seminaria o cyfryzacji w sektorze publicznym zarówno w Warszawie, jak i w Kopenhadze. Pracujemy nad wypełnieniem treścią kolejnych tematów.

W najbliższych latach spodziewamy się wzrostu wzajemnej wymiany handlowej, poziomu inwestycji, będzie także rosła liczba Polaków i Duńczyków pracujących, mieszkających, studiujących i podróżujących do obu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10115

Wydanie: 10115

Spis treści
Zamów abonament