Inna przeszłość, wspólne cele
W zeszłym roku Polska obchodziła 25-lecie pierwszych wolnych wyborów. Dania była sojusznikiem wspierającym członkostwo Polski w UE i jej demokratyczny rozwój. Kontynuacją tego doświadczenia jest wspólna promocja stabilności w Europie poprzez reformy w ramach Wschodniego Sąsiedztwa – piszą szefowie dyplomacji Danii i Polski.
Do niedawna Polskę i Danię dzieliły żelazna kurtyna i zróżnicowana przeszłość. Dziś łączy nas troska o rozwój europejskiej gospodarki i jednolitego rynku, wzmacnianie relacji sąsiedzkich w sytuacji kryzysu i braku stabilności oraz bezpieczeństwo energetyczne.
Od cyfryzacji po energetykę
Ale to nie wszystko. Możemy razem zrobić znacznie więcej. W poniedziałek przyjęliśmy „Polsko-duński wspólny komunikat", by zwielokrotnić efekty współpracy dla naszych państw i obywateli. Komunikat wskazuje obszary skazane na sukces, ale także takie, w których wzmocniony dialog ma służyć rozwiązaniu typowo sąsiedzkich problemów.
„Wspólny komunikat" zawiera szeroki zakres zagadnień od cyfryzacji, przez rynek pracy, sprawy społeczne, innowacyjność przemysłu, po planowanie przestrzenne, środowisko i energetykę. Przygotowujemy seminaria o cyfryzacji w sektorze publicznym zarówno w Warszawie, jak i w Kopenhadze. Pracujemy nad wypełnieniem treścią kolejnych tematów.
W najbliższych latach spodziewamy się wzrostu wzajemnej wymiany handlowej, poziomu inwestycji, będzie także rosła liczba Polaków i Duńczyków pracujących, mieszkających, studiujących i podróżujących do obu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta