Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazanie kompetencji to wyjątek, a nie reguła

14 kwietnia 2015 | Administracja | Leszek Jaworski
Treść porozumienia
źródło: Rzeczpospolita
Treść porozumienia

Wojewoda w drodze porozumienia może przenieść zadanie na samorząd tylko wtedy, gdy przepisy mu na to pozwalają. Gmina przejmie obowiązki od powiatu lub województwa, jeśli należą one do jego właściwości.

Gmina oprócz zadań własnych realizuje także zadania zlecone. Te pierwsze polegają na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty. Lista niektórych obowiązków zawarta jest w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: us.g.). Nie jest ona wyczerpująca. Zadania zlecone z zakresu administracji rządowej wynikają z różnych innych ustaw, w których ustawodawca przekazał gminie obowiązki do wykonania. Mogą one być też przejęte przez gminę w drodze porozumień zawartych z wojewodą.

Dopuszczalne jest przejmowanie przez tę jednostkę samorządową obowiązków spoczywających na powiecie i województwie. Ustawy ustrojowe upoważniły wszystkie szczeble samorządu do zawierania porozumień. Zasady zawierania przez nie umów są podobne, ale nie identyczne. Wynika to z generalnej zasady, że zadania powinny być przekazywane w dół lub równorzędnej jednostce. Dlatego gmina może przejąć zadania od innej gminy, od powiatu i województwa. Odwrotny kierunek nie jest dopuszczalny. Regulacja dotycząca trybu i formy zawierania porozumień jest bardzo ogólna. Istotne wskazówki wynikają natomiast z licznego orzecznictwa.

Charakterystyka instytucji

Porozumienie zwane administracyjnym to szczególny rodzaj umowy, która zawierana jest pomiędzy dwoma podmiotami publicznymi. Na jej podstawie podmiot, który na mocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10115

Wydanie: 10115

Spis treści
Zamów abonament