Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak je, Polak tyje, Polak choruje

14 kwietnia 2015 | Rzecz o zdrowiu | Katarzyna Nowosielska
Liczba chorych z otyłością podwoiła się od lat 80. ubiegłego wieku
źródło: 123RF
Liczba chorych z otyłością podwoiła się od lat 80. ubiegłego wieku

Mimo że jedna czwarta z nas cierpi na otyłość, brakuje programów profilaktycznych. A NFZ wydaje krocie na leczenie powikłań.

Mieszkający w Bydgoszczy 13-latek waży 230 kg. Do szkoły rodzice muszą go wozić samochodem. Mieszka wprawdzie na pierwszym piętrze, ale i tak nie jest w stanie przejść całej drogi i wyjść z budynku. Na klatce schodowej postawiono mu krzesło, aby mógł odpocząć. Ani rodzina, ani nauczyciele nie są w stanie mu pomóc.

Takie obrazki są coraz powszechniejsze wśród polskich dzieci i dorosłych. Ulice z przechadzającymi się „puszystymi" przestają się kojarzyć z amerykańskimi miastami. Plaga otyłości atakuje Europejczyków. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce 55 proc. osób ma nadwagę.

Cywilizacyjna plaga

– Od lat 80. XX w. liczba chorych z otyłością w Polsce się podwoiła. Około 23 proc. dorosłych to osoby otyłe. Najbardziej alarmujące są dane dotyczące dzieci i młodzieży. Z najnowszego raportu UNICEF wynika, że młodzi w Polsce tyją najszybciej w Europie. Dane WHO mówią, że w naszym kraju jest najwyższy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10115

Wydanie: 10115

Spis treści
Zamów abonament