Trzeba się pochwalić zgromadzonym majątkiem
Wypełniając coroczne oświadczenie majątkowe, należy pamiętać, że sprzedany w lutym 2015 r. dom należy w nim wykazać. Natomiast kupionego w marcu br. mercedesa czy luksusowego zegarka – już nie.
Michał Cyrankiewicz
Każdy radny, wójt, starosta czy marszałek ma obowiązek złożyć coroczne oświadczenie majątkowe. Składa się je na specjalnym druku, w terminie do 30 kwietnia. W corocznym oświadczeniu majątkowym składanym w 2015 r. trzeba ujawnić majątek według stanu na 31 grudnia 2014 r. Za niedopełnienie tego obowiązku można stracić mandat i stanowisko w samorządzie.
Krąg zobowiązanych
O tym, kto jest zobowiązany do wypełnienia tych zeznań i komu należy je wręczyć, mówią przepisy samorządowych ustaw ustrojowych:
- z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 594);
- z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 595);
- z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 596).
Z przepisów wynika, że gminie coroczne oświadczenie majątkowe składają: radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta.
W powiecie do składania corocznych oświadczeń majątkowych są zobowiązani: radny, członek zarządu powiatu, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, kierownik jednostki organizacyjnej powiatu, osoba zarządzająca i członek organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta