To wspólnicy, a nie spółka cywilna są adresatami decyzji
Spółka cywilna jest tylko umową cywilnoprawną łączącą jej wspólników, a nie odrębnym podmiotem praw i obowiązków. Nie jest ona stroną postępowania, a decyzja skierowana do takiej spółki byłaby dotknięta wadą nieważności.
Problem
Pas drogowy został zajęty bez wymaganego zezwolenia pod reklamę spółki cywilnej. Czy zarządca drogi może wymierzyć za to karę pieniężną tej spółce?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. W myśl art. 29 k.p.a. stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne - również jednostki nieposiadające osobowości prawnej. W art. 156 § 1 pkt 2 i pkt 4 k.p.a. przewidziano, że wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa bądź skierowanie decyzji do osoby nie będącej stroną w sprawie, jest podstawą do stwierdzenia jej nieważności.
W myśl art. 331 § 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Nie dotyczy to jednak spółek prawa cywilnego. Zgodnie z art. 860 § 1 k.c. przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta