Dywidenda niepieniężna bez podatku
Gminna spółka, która na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2014 r. przenosi na gminę własność nieruchomości w formie dywidendy rzeczowej, nie zapłaci z tego tytułu CIT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zmienił 5 marca 2015 r. swoją interpretację (ITPB3/423- 142/14-S/KK) na temat rozliczenia dywidendy rzeczowej w wyniku uchylenia jej przez sąd.
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która jest jednoosobową spółką prawa handlowego. Wszystkie udziały w niej posiada gmina. Do zadań statutowych spółki należy zarząd zasobem lokalowym gminy. Jednocześnie lokale mieszkalne i użytkowe, która stanowią zasób lokalowy gminy, są własnością spółki.
Spółka wykazała zysk za ostatni rok obrotowy. Ponadto posiada zgromadzone na kapitale zapasowym zyski z lat poprzedzających ostatni rok obrotowy, uprzednio już opodatkowane CIT.
Gmina planowała podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym. Wypłata dywidendy nastąpiłaby w formie rzeczowej, czyli poprzez przeniesienie na gminę składników majątku spółki (nieruchomości). Ich rynkowa wartość odpowiadać miała kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do wypłaty gminie w formie dywidendy.
Wypłata dywidendy poprzedzona będzie dwoma krokami. Po pierwsze – zmieniona zostanie treść aktu założycielskiego spółki poprzez dodanie zapisu, zgodnie z którym zysk spółki może zostać przeznaczony do podziału między wspólników (wypłacony jedynemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta