Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dywidenda niepieniężna bez podatku

14 kwietnia 2015 | Administracja

Gminna spółka, która na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2014 r. przenosi 
na gminę własność nieruchomości w formie dywidendy rzeczowej, nie zapłaci z tego 
tytułu CIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zmienił 5 marca 2015 r. swoją interpretację (ITPB3/423- 142/14-S/KK) na temat rozliczenia dywidendy rzeczowej w wyniku uchylenia jej przez sąd.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która jest jednoosobową spółką prawa handlowego. Wszystkie udziały w niej posiada gmina. Do zadań statutowych spółki należy zarząd zasobem lokalowym gminy. Jednocześnie lokale mieszkalne i użytkowe, która stanowią zasób lokalowy gminy, są własnością spółki.

Spółka wykazała zysk za ostatni rok obrotowy. Ponadto posiada zgromadzone na kapitale zapasowym zyski z lat poprzedzających ostatni rok obrotowy, uprzednio już opodatkowane CIT.

Gmina planowała podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym. Wypłata dywidendy nastąpiłaby w formie rzeczowej, czyli poprzez przeniesienie na gminę składników majątku spółki (nieruchomości). Ich rynkowa wartość odpowiadać miała kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do wypłaty gminie w formie dywidendy.

Wypłata dywidendy poprzedzona będzie dwoma krokami. Po pierwsze – zmieniona zostanie treść aktu założycielskiego spółki poprzez dodanie zapisu, zgodnie z którym zysk spółki może zostać przeznaczony do podziału między wspólników (wypłacony jedynemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10115

Wydanie: 10115

Spis treści
Zamów abonament