Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto z kim w imieniu spółki

06 maja 2015 | Dobra Firma | Krzysztof Gładych

PRAWO HANDLOWE | Oświadczenie woli za spółkę mogą złożyć członek zarządu i prokurent.

Prokura, uregulowana w art. 1091–1098 kodeksu cywilnego, stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa. W praktyce jest często wykorzystywana także przy konstruowaniu reprezentacji spółki kapitałowej przez zarząd. Zgodnie z art. 205 i 373 kodeksu spółek handlowych oświadczenie woli za spółkę może złożyć członek zarządu i prokurent.

Trzy rodzaje

W polskim ustawodawstwie wyróżnia się trzy rodzaje prokury. Jest to prokura singularna, czyli jednoosobowa, prokura łączna, uzależniająca skuteczność czynności dokonanej za przedsiębiorcę lub spółkę od złożenia oświadczenia woli przez wszystkie osoby, którym prokury udzielono, oraz prokura oddziałowa, gdzie zakres umocowania prokurenta ogranicza się do spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.

Wprost z przepisów nie wynika, czy możliwe jest ustanowienie jednego prokurenta przy jednoczesnym uzależnieniu skuteczność dokonywanych przez niego czynności w imieniu spółki od tego, by dokonywał ich łącznie z członkiem zarządu. Taka sytuacja nie będzie oczywiście prokurą łączną. Z art. 109[4] k.c. wynika bowiem, że prokury łącznej można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10133

Wydanie: 10133

Spis treści
Zamów abonament