Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób interpretować aktywa i rezerwy na podatek odroczony

06 maja 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Kapera Anna Truszczyńska
Sposób identyfikowania dodatnich oraz ujemnych różnic przejściowych
źródło: Rzeczpospolita
Sposób identyfikowania dodatnich oraz ujemnych różnic przejściowych
źródło: Rzeczpospolita

SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Przepisy o rachunkowości i o CIT rządzą się swoimi zasadami ustalania momentu uzyskania przychodu i potrącania kosztów. To powoduje, że niektóre elementy aktywów lub pasywów mają inne wartości: podatkową i bilansową.

Jednostki, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, porównują bilansową wartość aktywów i pasywów z ich wartością podatkową. Obowiązek ten wynika z art. 37 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Przyczyną rozbieżności pomiędzy wymienionymi wartościami jest odmienne stosowanie zasad współmierności przychodów i kosztów, memoriału oraz ostrożnej wyceny według uor i według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która przewiduje własne zasady ustalania momentu uzyskania przychodu, ujęcia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, a także zwolnienia podatkowe. Występujące w związku z tym różnice przejściowe są neutralizowane poprzez wykazanie na koniec okresu sprawozdawczego rezerwy i ustalenie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Z czego wynikają różnice

Wartość bilansowa to wartość aktywów i pasywów ujęta w księgach rachunkowych, ustalona na podstawie uor. Natomiast wartość podatkowa aktywów i pasywów jest ustalana przy wykorzystaniu przepisów podatkowych, tzn. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Różnice pomiędzy wartością podatkową i księgową aktywów i pasywów, będące podstawą do kalkulowania odroczonego podatku dochodowego, są tzw. różnicami przejściowymi. Ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10133

Wydanie: 10133

Spis treści
Zamów abonament