W jaki sposób interpretować aktywa i rezerwy na podatek odroczony
SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Przepisy o rachunkowości i o CIT rządzą się swoimi zasadami ustalania momentu uzyskania przychodu i potrącania kosztów. To powoduje, że niektóre elementy aktywów lub pasywów mają inne wartości: podatkową i bilansową.
Jednostki, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, porównują bilansową wartość aktywów i pasywów z ich wartością podatkową. Obowiązek ten wynika z art. 37 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Przyczyną rozbieżności pomiędzy wymienionymi wartościami jest odmienne stosowanie zasad współmierności przychodów i kosztów, memoriału oraz ostrożnej wyceny według uor i według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która przewiduje własne zasady ustalania momentu uzyskania przychodu, ujęcia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, a także zwolnienia podatkowe. Występujące w związku z tym różnice przejściowe są neutralizowane poprzez wykazanie na koniec okresu sprawozdawczego rezerwy i ustalenie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Z czego wynikają różnice
Wartość bilansowa to wartość aktywów i pasywów ujęta w księgach rachunkowych, ustalona na podstawie uor. Natomiast wartość podatkowa aktywów i pasywów jest ustalana przy wykorzystaniu przepisów podatkowych, tzn. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Różnice pomiędzy wartością podatkową i księgową aktywów i pasywów, będące podstawą do kalkulowania odroczonego podatku dochodowego, są tzw. różnicami przejściowymi. Ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta