Bez właściwie ustalonej istotności
Nie istnieje gotowy katalog określający progi istotności dla poszczególnych spółek. Wielkość ważna dla jednego przedsiębiorstwa może nie mieć znaczenia dla sprawozdania finansowego innej firmy.
Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie opinii, czy sprawozdanie to jest zgodne z przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia, we wszystkich istotnych aspektach, sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy badanej jednostki. W procesie badania biegły rewident musi określić odpowiednie obszary sprawozdania, które będą podlegać szczegółowemu badaniu, jak również wskazać wielkość prób, dzięki którym zbierane będą dowody z badania.
Biegły, kierując się profesjonalnym osądem, określa istotne wartości dla sprawozdania finansowego. Za istotną można uznać wartość, której nieuwzględnienie doprowadziłoby do zniekształcenia informacji zawartej w sprawozdaniu finansowym. Na etapie planowania badania biegły wstępnie szacuje i ocenia, jaki poziom zniekształceń jest istotny. Tak sformułowany wstępny szacunek określa się mianem istotności.
Tak jak nie ma dwóch identycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta