W jaki sposób należy wyceniać instrumenty finansowe
standardy | Przy ustalaniu ceny nabycia aktywów, które jednostka klasyfikuje jako dostępne do sprzedaży, uwzględnia się prowizje maklerskie, opłaty za doradztwo oraz podatki i inne opłaty wynikające z obowiązujących przepisów.
- Spółka kupiła akcje i zaklasyfikowała je jako aktywa dostępne do sprzedaży. W jaki sposób należy zaksięgować nabycie takich akcji, a w jaki je wycenić? Dodam, że spółka sporządza sprawozdanie finansowe według MSR – pyta czytelnik.
W dzisiejszej praktyce gospodarczej akcje, oprócz udziałów, należą do najpowszechniej używanych w obrocie instrumentów finansowych. Szczegółowe metody ich wyceny oraz prezentacji są określone w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" (dalej: MSR 39), jak również w powszechnie obowiązującym akcie prawa polskiego – rozporządzeniu ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU nr 149, poz. 1674 ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych).
Powyższe regulacje klasyfikują instrumenty finansowe w kilku kategoriach >patrz tabela.
Klasyfikacja instrumentów finansowych
Rozporządzenie MF
MSR 39
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu
Aktywa lub zobowiązania finansowe wycenione w wartości godziwej przez wynik finansowy
Pożyczki udzielone i należności własne
Pożyczki i należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta