Spółki coraz chętniej korzystają z faktoringu
Wartość obrotów na rynku faktoringowym stale rośnie. Łatwa dostępność, stosunkowo niskie koszty oraz korzystny wpływ na strukturę bilansu sprawiają, że kolejne firmy przekonują się do stosowania tego rozwiązania.
W 2014 roku obroty firm świadczących usługi faktoringowe według szacunków Polskiego Związku Faktorów wzrosły do 142,8 mln zł ze 131 mln rok wcześniej. W ciągu dziewięciu lat wartość faktur przekazanych faktorom zwiększyła się ponad dziewięciokrotnie. Taki wzrost wynika z wielu korzyści faktoringu, z których w różnorodny sposób mogą skorzystać zarówno małe podmioty, jak i duże przedsiębiorstwa.
Faktoring to umowa polegająca na nabyciu przez faktora bezspornej, krótkoterminowej pieniężnej wierzytelności handlowej od faktoranta (dostawcy) przed terminem jej płatności, z potrąceniem opłaty na rzecz faktora, z przejęciem ryzyka braku jej spłaty należności lub bez przejęcia takiego ryzyka. Dodatkową ważną cechą faktoringu, odróżniającą ten instrument od cesji wierzytelności, jest świadczenie przez faktora na rzecz przedsiębiorstwa wielu dodatkowych usług, np.:
- windykacja długu,
- monitorowanie kontrahentów,
- usługi księgowe lub
- doradztwo.
W zależności od tego, czy ryzyko niewypłacalności kontrahenta zostało przekazane faktorowi, rozróżnia się faktoring pełny (całkowity, bez regresu) oraz faktoring niepełny (niecałkowity, z regresem). Ze względu na konieczność przejęcia dodatkowego ryzyka przez faktora pierwsza opcja jest droższa niż faktoring...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta