Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego NBP nie kupuje polskich obligacji

06 maja 2015 | Ekonomia
Jan Czekaj
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Jan Czekaj

W państwie, które prowadzi suwerenną politykę monetarną i fiskalną, ich koordynacja jest nie tylko możliwa, ale i konieczna – pisze profesor Uniwersytetu Ekonomicznrgo oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie.

Jan czekaj

Problem przystąpienia Polski do strefy euro został, praktycznie rzecz biorąc, usunięty z debaty publicznej. Ani rząd, ani prezydent, ani ważne siły polityczne czy ośrodki opiniotwórcze nie poruszają ostatnio tego tematu. NBP także nie podejmuje tej kwestii w otwarty sposób. Gwoli prawdy trzeba jednak stwierdzić, że bank centralny przygotował kolejny (listopad 2014), moim zdaniem najlepszy z dotychczasowych, raport o przystąpieniu Polski do strefy euro, który trafnie ujmuje główną instytucjonalną wadę eurolandu, a mianowicie brak integracji fiskalnej. Ponieważ perspektywy integracji fiskalnej w strefie euro są dosyć mgliste, toteż i NBP zapewne nie będzie należał do instytucji, które będą promować ideę szybkiego przystąpienia do eurolandu.

Jeżeli zatem perspektywy integracji Polski ze strefą euro będą się odsuwać w bliżej nieokreśloną przyszłość, to można postawić pytanie, czy polityka pieniężna NBP nie powinna być tak zmieniona, aby kraj mógł w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje suwerenna polityka monetarna. Korzyści z posiadania własnej waluty można realizować poprzez odpowiednią koordynację polityki pieniężnej i fiskalnej.

Nadmiar pieniądza

Współczesny pieniądz ma charakter kredytowy. W kraju, który prowadzi suwerenną politykę pieniężną oraz stosuje płynny kurs walutowy, tak jak dzisiaj w Polsce, pieniądz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10133

Wydanie: 10133

Spis treści
Zamów abonament