Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podjęcie pracy dla zasiłku nie jest naganne

25 września 2015 | Dobra Firma | Marcin Nagórek
Marcin Nagórek, 
radca prawny
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Nagórek, 
radca prawny

KONTROLA | Nawet jeśli główny powód zawarcia umowy o pracę to chęć nabycia prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, nie oznacza to, że jest ona nieważna. Istotne jest wyłącznie to, czy praca była faktycznie wykonywana.

- ZUS wydał pod koniec sierpnia br. decyzję, w której stwierdził, że moja pracownica (pracownik biurowy) nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od 1 listopada 2014 r. Uznał umowę za pozorną. Rzekomo została zawarta w celu wyłudzenia świadczeń z ZUS za czas choroby i macierzyństwa. Mają o tym świadczyć okoliczności zawarcia umowy w okresie ciąży kobiety, przyznanie jej wynagrodzenia dwukrotnie wyższego od minimalnego i fakt, że wcześniej na tym stanowisku nikogo nie zatrudnialiśmy. Czy ZUS ma rację? Czy istnieje szansa na zmianę decyzji przez sąd? Czy jako pracodawca mogę złożyć odwołanie? – pyta czytelnik.

Kluczowe jest tu ustalenie, czy pracownica faktycznie świadczyła pracę na rzecz pracodawcy zgodnie z umową.

Ogólne zasady

Pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) pracownikami są osoby pozostające w stosunku pracy. Przez jego nawiązanie art. 22 § 1 kodeksu pracy rozumie zobowiązanie się przez pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10253

Wydanie: 10253

Spis treści
Zamów abonament