Ustanowienie odrębnej własności lokalu użytkowego
Na pisemne żądanie najemcy lokalu użytkowego, który poniósł w pełni koszty jego budowy, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana (po spełnieniu ustawowych warunków) zawrzeć z nim umowę przeniesienia jego własności. Określenie wysokości wydatków na powstanie lokalu należy do tego, kto je poczynił, a zatem do najemcy albo do spółdzielni. Jeżeli lokal wybudowała spółdzielnia, najemcę obciąża powinność wykazania, że dokonał zwrotu równowartości wydatków poczynionych przez nią na ten cel.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 15 maja 2015 r. (V CSK 504/14).
Powódka wniosła pozew przeciwko spółdzielni mieszkaniowej, żądając nakazania jej złożenia oświadczenia woli o ustanowieniu i przeniesieniu na rzecz powódki odrębnej własności lokalu użytkowego z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowiony jest budynek, powołując się na art. 39 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (u.s.m.).
Sąd okręgowy oddalił powództwo. Ustalił, że strony łączyła umowa najmu lokalu użytkowego. Powódka dwukrotnie występowała do pozwanej, by ta przeniosła na jej rzecz własność wynajmowanego lokalu. Pozwana odmawiała, argumentując, że powódka nie poniosła kosztów jego budowy, lecz jedynie nakłady na adaptację, tj. koszty związane z przystosowaniem części nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, co nie jest równoznaczne z poniesieniem w pełni kosztów budowy lokalu. Powódka nie spełniła tym samym przesłanek określonych w art. 39 ust. 1 u.s.m.
Powódka wniosła apelację, która została oddalona. Sąd apelacyjny podzielił ustalenia sądu I instancji, dodatkowo stwierdzając, że od momentu zawarcia pierwszej umowy najmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta