Uwaga, niebezpieczeństwo, czyli art. 6851 kodeksu cywilnego
Kodeks cywilny zawiera przepis uprawniający wynajmującego do podwyższenia czynszu najmu lokalu poprzez jednostronne wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu. Zastosowanie tego przepisu może się jednak okazać równie niebezpieczne dla wynajmującego, jak dla najemcy.
Uprawnienie wynajmującego do podwyższenia wysokości czynszu najmu lokalu wynika z art. 6851 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Mimo iż przepis w tym brzmieniu obowiązuje już ponad dziesięć lat, wciąż brak pewności co do podstawowych kwestii związanych z jego stosowaniem.
Kiedy można stosować art. 6851 kodeksu cywilnego
Możliwość zastosowania tego przepisu zarówno do umów zawartych na czas nieokreślony, jak i do umów terminowych nie budzi obecnie kontrowersji. Po ostatniej jego zmianie, która weszła w życie 1 stycznia 2005 r., jasne jest, że przedmiotowe uprawnienie przysługuje wynajmującemu niezależnie od terminowego czy bezterminowego charakteru umowy.
Wątpliwości pojawiają się natomiast przy odpowiedzi na pytanie, czy wynajmujący może podwyższyć wysokość czynszu najmu zarówno w przypadku umowy dotyczącej lokalu mieszkalnego, jak i lokalu użytkowego. Omawiany przepis nie wprowadza bowiem w tym zakresie żadnych ograniczeń (mowa jest w nim ogólnie o lokalu, bez jego specyfikacji).
W doktrynie prezentowane są stanowiska opowiadające się zarówno za powszechnym stosowaniem tego przepisu, jak i ograniczające jego zakres do lokali użytkowych. Kwestia ta nie została też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta