Nadużycie prawa do ochrony tylko wyjątkowo
PROCEDURA | Wybór do władz związku zawodowego po podjęciu przez pracodawcę działań zmierzających do zwolnienia pracownika nie przesądza o nadużyciu prawa do szczególnej ochrony związkowej.
Jednym z najdalej idących przywilejów pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych jest szczególna ochrona trwałości ich stosunku pracy. Co do zasady pracodawca musi mieć zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej na niektóre działania podejmowane wobec:
- imiennie wskazanego uchwałą zarządu jego członka lub
- innego pracownika zrzeszonego w danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionego do jej reprezentowania wobec pracodawcy (albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy).
Zgoda jest wymagana, aby tej osobie wypowiedzieć umowę, rozwiązać z nią stosunek pracy albo zmienić warunki pracy czy płacy na jej niekorzyść.
Taka ochrona przysługuje wyłącznie pracownikom spełniającym wskazane kryteria, co do których wydano stosowną uchwałę, określającą te osoby imiennie. Przy czym podlega ona ograniczeniom czasowym. Obowiązuje bowiem przez czas wskazany w uchwale oraz następujący po nim okres odpowiadający jeszcze połowie czasu z tej uchwały, ale nie dłużej niż przez rok.
Właściwa liczba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta