Skok inwestycyjny w energetyce
INFRASTRUKTURA | Spektakularne projekty współfinansowane przez UE to nie tylko autostrady, linie kolejowe i lotniska, o których się najczęściej mówi.
ANETA WIECZERZAK-KRUSIŃSKA
Od 2007 roku jesteśmy świadkami boomu inwestycyjnego. Nie chodzi przy tym wyłącznie o oddawane do użytku kolejne kilometry autostrad, torów kolejowych czy nowe terminale lotnicze, ale też o projekty związane z infrastrukturą energetyczną.
Wszystko za sprawą wdrażania największego w Europie programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko". W minionej perspektywie finansowej z tego programu Polska otrzymała prawie 1 mld euro na poprawę infrastruktury zwiększającej bezpieczeństwo energetyczne (w ramach ogólnej alokacji w latach 2007–2013 na poziomie 28 mld euro).
POIiŚ dawał możliwości ubiegania się o wsparcie zarówno dla energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, jak i tej konwencjonalnej, m.in. poprzez poprawę bezpieczeństwa oraz zapewnienie dostępu do gazu na terenach niezgazyfikowanych.
Największe projekty
Dzięki takiemu wsparciu do końca 2015 roku wybudowane zostaną: 1000 mln m sześć. dodatkowej pojemności czynnej magazynów gazu ziemnego, przeszło 2,5 tys. kilometrów nowych gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych, 460 kilometrów nowej przesyłowej sieci elektroenergetycznej, a także zapewne najbardziej znany projekt – terminal regazyfikacyjny LNG w Świnoujściu budowany przez spółkę Polskie LNG.
Gazoport wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta