Kiedy organ może rozwiązać umowę użytkowania wieczystego
Uprawnienie do korzystania z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste obejmuje nie tylko sam grunt, ale również zlokalizowany na nim budynek. Przyczyną rozwiązania przez właściwy organ umowy użytkowania wieczystego może być jedynie naruszenie oczywiste, ewidentne i niczym nieusprawiedliwione.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r., I CSK 129/14.
W formie aktu notarialnego zawarto umowę o oddaniu spółce A. sp. z o.o. nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste na 99 lat. Umowa obejmowała także jednoczesną sprzedaż znajdującego się na tej nieruchomości budynku. Spółka została zwolniona od uiszczenia ceny sprzedaży budynku w zamian za obowiązek pokrycia kosztów jego przebudowy i modernizacji. Termin wykonania tych prac ustalono na dwa lata od daty zawarcia umowy. W umowie zastrzeżono, że może ona ulec rozwiązaniu przed upływem umówionego terminu, jeżeli użytkownik wieczysty będzie korzystał z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem, a w szczególności jeżeli nie przeprowadzi w terminie przebudowy i modernizacji budynku.
Spółka A. nie wywiązała się z obowiązku przebudowy i modernizacji budynku. Dodatkowo zbyła prawo użytkowania wieczystego i prawo własności budynku spółce M. sp. z o.o., która potem dokonała jej zbycia na rzecz pozwanego. Prawo użytkowania wieczystego gruntu zostało wówczas wpisane do księgi wieczystej, z tym że jako sposób korzystania wskazano jedynie: działka gruntu w wieczystym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta