Potentaci w cieniu surowców
Spadek cen ropy pozytywnie wpływa na wyniki polskich firm paliwowych, ale niskie notowania miedzi nie służą KGHM.
AGNIESZKA ŁAKOMA
Rynek surowcowy przeżywa okres zawirowań. Z jednej strony nadpodaż ropy na rynku powoduje spadek jej notowań na giełdach, z drugiej zaś spowolnienie gospodarcze w Chinach – kraju zużywającym najwięcej miedzi na świecie doprowadziło jej cenę poniżej 5 tys. dol. za tonę.
Przemysłowa czkawka
– Większość danych makroekonomicznych z Państwa Środka rozczarowuje, wśród nich znalazł się opublikowany 23 września wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu chińskiego – 47 pkt za wrzesień – wyjaśnia analityk DM BOŚ Dorota Sierakowska. – Słabe dane sygnalizują złe nastroje w chińskiej gospodarce i świadczą o spadającej aktywności przemysłu, co ma przełożenie na ceny miedzi.
Jej zdaniem spadające notowania miedzi to naturalna reakcja rynku, ale jednocześnie niektóre z największych firm zaczynają ograniczać produkcję miedzi – np. gigant Glencore zamknął część swoich kopalń miedzi w Afryce.
– Dlatego przy cenie 5 tys. dolarów za tonę na londyńskiej giełdzie widać starcie podaży i popytu, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta