Gdy przedsiębiorca traci zainteresowanie dotychczasowym lokalem
Powierzchnia w centrum handlowym czy obiekcie magazynowym wynajmowana jest często na dziesięć lat, rzadko na krócej niż pięć–siedem lat. W takim okresie sytuacja ekonomiczna najemcy może się istotnie zmienić i postawić czasem pod znakiem zapytania biznesowy sens jego pozostawania w danej lokalizacji.
MAŁGORZATA LESIAK-ĆWIKOWSKA
Powstaje pytanie, jakie są możliwe scenariusze działań i skutki w sferze roszczeń wynajmującego, któremu najemca oświadczył o braku zamiaru kontynuacji umowy.
Rozważmy np. sytuację prawną wynajmującego, który mimo zawarcia dziesięcioletniej umowy najmu powierzchni w centrum handlowym po pięciu latach otrzymał od najemcy informację, że wskutek istotnych zmian na rynku oferowanych przez niego towarów czy usług, zmiany strategii biznesowej grupy kapitałowej, decyzji inwestorów (często zagranicznych) czy nierentowności danej lokalizacji najemca chciałby zakończyć stosunek najmu. Brak jednocześnie podstaw uzasadniających jednostronne rozwiązanie umowy przez najemcę.
Jeśli jest kontynuacja
Wynajmujący może mimo takiego oświadczenia nadal wykonywać umowę, wymagając tego samego od najemcy. Gdyby najemca tego nie czynił, wynajmujący będzie miał roszczenie o zapłatę zaległego czynszu i innych opłat, a w przypadku niewykonywania innych obowiązków przez najemcę (nieodnowienie zabezpieczenia, brak ubezpieczenia lokalu, przerwy w działalności lub jej zaprzestanie itp.) może sięgnąć po środki zastrzeżone w umowie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta