Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

10 proc., ale najczęściej zwolnienie

05 października 2015 | Podatki | Grzegorz Wachołek


Polski przedsiębiorca, który 
nabywa bilety lotnicze od zagranicznego przewoźnika, powinien przeanalizować właściwą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, biorąc pod uwagę, gdzie znajduje się miejsce jego faktycznego zarządu.

Zgodnie z przytaczanym wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów – zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej – ustala się w wysokości 10 proc. tych przychodów. Gdy zatem polski podmiot płaci na rzecz zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej (np. na rzecz tanich linii lotniczych posiadających siedzibę na terytorium państwa innego niż Polska), to po jego stronie wystąpią obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku u źródła.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o CIT zasady określone w ust. 1 stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W konkretnym przypadku zastosowanie może więc znaleźć konkretna umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej: upo), zawarta z państwem, w którym zagraniczny przewoźnik ma rezydencję podatkową....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10261

Wydanie: 10261

Spis treści

b

Zamów abonament