Kiedy instalacje i urządzenia są odrębnymi środkami trwałymi
W prawie każdym budynku montowane są różnego rodzaju przewody, rury i systemy. O tym, czy są one elementem danego obiektu i według jakich zasad powinny być amortyzowane, decyduje m.in. to, czy są kompletne i zdatne do użytku.
Nie mogą być integralną częścią budynku
Czy montowane w budynkach instalacje, systemy i urządzenia obligatoryjnie stanowią element danego budynku i są amortyzowane według zasad przewidzianych dla tego budynku, czy mogą stanowić odrębne środki trwałe?
Stosownie do art. 16a ust. 1 ustawy o CIT i art. 22a ust. 1 ustawy o PIT składniki majątku (tj. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty) zalicza się do środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
- składnik taki stanowi własność lub współwłasność podatnika,
- został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany okres używania tego składnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok,
- składnik ten jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (leasingu operacyjnego),
- składnik nie jest wymieniony w katalogu środków trwałych wymienionych w art. 16c ustawy o CIT lub art. 23c ustawy o PIT.
Dla oceny, czy montowane w budynku instalacje, systemy i urządzenia mogą stanowić odrębne od niego środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta