Przedsiębiorca ma prawo amortyzować budynek oddany częściowo do użytku
Jednym z warunków zaliczenia obiektu do środków trwałych jest jego kompletność. Składnik majątku spełnia to kryterium, gdy posiada wszystkie elementy konstrukcyjnie umożliwiające jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem.
Stosownie do art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (a także art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT) amortyzacji podlegają środki trwałe, czyli stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością. Przewidywany okres ich używania musi być jednak dłuższy niż rok i muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT i art. 23a pkt 1 ustawy o PIT (czyli umowy leasingu).
Takie składniki majątku (tj. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością) zalicza się zatem do środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
- obiekt stanowi własność lub współwłasność podatnika,
- został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany okres używania tego składnika majątku na potrzeby prowadzonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta