Ustawodawca nie uznał spółki jawnej za spółkę kapitałową
Polska jako państwo członkowskie UE skorzystała z uprawnienia do nieuznawania podmiotów, które nie są: spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkami akcyjnymi, spółkami komandytowo-akcyjnymi za spółki kapitałowe.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 sierpnia 2015 r. (II FSK 2510/13).
Spór dotyczył opodatkowania aportu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) i następującego stanu faktycznego: majątek spółki jawnej został powiększony uchwałą, na podstawie której wspólnicy wnieśli aporty. Od czynności tej pobrano PCC. Następnie spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, wskazując na wadliwą implementację przepisów dyrektywy nr 69/335/EWG (dalej: dyrektywa kapitałowa). Spółka argumentowała, że spółka jawna jest podmiotem prowadzącym działalność nastawioną na zysk, w związku z czym należy ją uznać za spółkę kapitałową (w rozumieniu art. 3 ust. 2 dyrektywy kapitałowej), na którą państwa członkowskie UE nie mogą nakładać innych podatków niż kapitałowe. W jej opinii opodatkowanie aportu PCC od 22 kwietnia 2010 r. narusza zasadę standstill. Organy podatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta