Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnota łatwiej przegłosuje zmiany. Kilka przepisów trzeba jednak poprawić

05 października 2015 | Nieruchomości | gb
Paweł Puch – prawnik specjalizujący się  w problematyce nieruchomości. Ekspert Blog.morizon.pl. Autor opracowań i opinii prawnych dotyczących nieruchomości.
autor zdjęcia: krzysztof łokaj
źródło: Fotorzepa
Paweł Puch – prawnik specjalizujący się w problematyce nieruchomości. Ekspert Blog.morizon.pl. Autor opracowań i opinii prawnych dotyczących nieruchomości.

Po ponad dziesięciu latach apeli o zmiany w życie weszło prawo, które ma pomóc zarządzać budynkami wielorodzinnymi.

Rz: Od końca sierpnia tego roku obowiązuje nowelizacja ustawy z 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o własności lokali. Czego dotyczą zmiany?

Paweł Puch: Celem ustawy jest poprawa podejmowania decyzji we wspólnotach mieszkaniowych, w których istnieją lokale garażowe wielostanowiskowe. Takie garaże są współwłasnością kilkudziesięciu osób. Z miejscem postojowym, tak jak i z innymi lokalami we wspólnocie mieszkaniowej, związany jest udział w nieruchomości wspólnej, który jest dość duży z uwagi na powierzchnię garażu.

Współwłaściciele takiego garażu w każdej sprawie przekraczającej zwykły zarząd muszą działać jednomyślnie, co w większości przypadków nie jest możliwe. W związku z tym wspólnoty mieszkaniowe miały problemy z uzyskaniem większości głosów pod uchwałami. Tę sytuację rozwiązuje omawiana nowelizacja.

Nowe przepisy m.in. będą pozwalały szybciej zmienić zarządcę budynku. Co się zmieniło, jak będzie wyglądała procedura odwołania zarządcy bloku?

Nowe przepisy usprawniają sposób podejmowania każdej uchwały we wspólnocie mieszkaniowej, a zatem także uchwały o zmianie zarządu czy zarządcy. Choć nowelizacja nie odnosi się wprost do tej sprawy.

Jedną z głównych zmian, które wprowadza nowelizacja, jest możliwość głosowania udziałami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10261

Wydanie: 10261

Spis treści

b

Zamów abonament