Sprzedaż paliwa pracownikowi jest odpłatną dostawą towarów
Rozliczenia kosztów benzyny pomiędzy spółką a pracownikami użytkującymi samochody służbowe do celów prywatnych powinny być rejestrowane za pomocą kasy rejestrującej.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lipca 2015 r. (ILPP2/4512-1-250/15-4/MN).
Spółka dysponuje samochodami służbowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które stanowią jej własność lub są użytkowane na podstawie umowy leasingu. Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT spółka odlicza 50 proc. kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodami.
W firmie obowiązuje regulamin użytkowania samochodów służbowych. Pojazdy są używane przede wszystkim do wszelkich podróży związanych z wykonywaniem czynności służbowych, jednak mogą być również wykorzystywane do celów prywatnych personelu (np. poza godzinami pracy czy w weekendy). Firma udostępnia pojazdy do celów prywatnych nieodpłatnie, przy czym pracownicy zobowiązani są wtedy do nabycia paliwa we własnym zakresie i na własny koszt. Ze względu na to, że pracownik tankuje paliwo w danym momencie – na cele prywatne i w rzeczywistości również dla celów wnioskodawcy, ostateczna ilość paliwa nabyta dla celów prywatnych kalkulowana jest po jego faktycznym zużyciu. Jest ona analizowana na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu, oświadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta