Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy obrót bitcoinami należy uznać za transakcję finansową

05 października 2015 | Podatki | Marta Ignasiak
Marta
 Ignasiak
źródło: materiały prasowe
Marta
 Ignasiak

Wirtualna waluta jest coraz częściej wykorzystywana jako środek płatniczy. Niektórzy zarabiają także na jej wymianie. Gdy działalność ta ma charakter zawodowy, poddanie jej opodatkowaniu VAT budzi wątpliwości.

Mimo braku uregulowań prawnych albo wręcz z uwagi na ich brak bitcoin powoli staje się powszechnym środkiem płatniczym. Nie brakuje też przedsiębiorców zainteresowanych zarabianiem na wymianie walut na bitcoiny. Stałe i profesjonalne prowadzenie takiej działalności powoduje jednak podstawowy problem – czy, od czego i w jakim zakresie należy w związku z tym naliczyć VAT.

Na to pytanie odpowiedziała niedawno rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE Julianne Kokott (opinia z 16 czerwca 2015 r. w sprawie C-264/14 David Hedqvist) i jej stanowisko zaprzecza temu, co twierdziły dotąd krajowe organy podatkowe.

Co to w ogóle jest

Na wstępie warto się zastanowić czym właściwie jest bitcoin, czyli unikatowy ciąg znaków zbudowany na bazie określonego algorytmu, przechowywany na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywany w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się ich przechowywaniem.

W wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach można się spotkać ze stanowiskiem, że bitcoin (w znaczeniu pieniądza) pełni funkcje elektronicznej waluty, a bitcoin (w znaczeniu systemu płatności) umożliwia wysyłanie i odbieranie jednostek tej waluty. Bitcoin używany jest do transakcji barterowych, w celu zapłaty za towary i usługi oraz do transakcji inwestycyjnych opartych na zmianie kursu wymiany. Waluta ta nie jest prawnym środkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10261

Wydanie: 10261

Spis treści

b

Zamów abonament