W jaki sposób rozliczać odsetki od należności głównej
Gdy kontrahent nie zapłaci w terminie, musi uiścić odsetki za zwłokę. Sposób ich opodatkowania zależy od źródła przychodów, do którego zostaną one zaliczone. Ani przepisy, ani orzecznictwo nie dają w tej kwestii jasnej odpowiedzi.
Aleksander Kliszewski
Do niedawna w podatku dochodowym od osób fizycznych nie budziło wątpliwości, że gdy odsetki za zwłokę nie zostały przez ustawodawcę wprost zaliczone do jednego ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1–8 ustawy o PIT, należy je klasyfikować do przychodu z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
Ostatnio jednak pojawiła się nowa linia orzecznicza sądów administracyjnych, według której odsetki za zwłokę trzeba zaliczać do tego samego źródła przychodów, co należność główną.
Kwestia zaklasyfikowania odsetek za zwłokę do właściwego źródła przychodów ma w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych istotne znaczenie. Zależy od tego np. wysokość podatku lub forma opodatkowania, a w przypadku przychodów z kapitałów pieniężnych także moment powstania przychodu.
Ponieważ odsetki za zwłokę otrzymywane są – z samej ich natury – po upływie wymagalności należności głównej, czasem po wielu latach, nie dziwi sztywne stanowisko fiskusa, że należy zaliczać je do przychodów z innych źródeł. W przeciwnym razie mogłyby one w ogóle nie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ze względu na przedawnienie zobowiązania podatkowego.
Pogląd fiskusa
Przykładem argumentacji organów podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta