Czy pakiety medyczne oznaczają konieczność stosowania proporcji
Niektóre organy twierdzą, że podatnicy, którzy wykupują dla pracowników prawo do wizyt w prywatnych przychodniach, powinni odliczać VAT na zasadzie proporcji. Takie podejście nie znajduje jednak potwierdzenia w przepisach.
W celu zmotywowania pracowników do zaangażowanej pracy, wielu przedsiębiorców stosuje różnego rodzaju dodatki motywacyjne. Niemal normą wśród większych pracodawców jest zapewnianie pracownikom prywatnej opieki medycznej. Okazuje się jednak, że ci pracodawcy, którzy przekazują pracownikom pakiety medyczne (z reguły nieodpłatnie bądź za częściową odpłatnością), mogą być zobowiązani do odliczania podatku naliczonego na zasadzie proporcji. Tak twierdzą niektóre organy podatkowe.
Nabycie przez pracodawcę (podatnika VAT) pakietów medycznych (tj. kupowanie usług medycznych) w celu ich przekazania pracownikom, traktowane jest jako świadczenie usług przez pracodawcę na rzecz pracowników. Wynika to z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, to przyjmuje się, że podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Nieodpłatne traktowane tak samo
Gdy pakiety medyczne przekazywane są pracownikom za częściową odpłatnością, mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług (ustawa o VAT nie wyróżnia bowiem kategorii świadczeń częściowo nieodpłatnych i traktuje je tak samo jak świadczenia odpłatne w całości).
W praktyce, można się spotkać z poglądem, że tak samo powinna być klasyfikowana sytuacja, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta