Zastosowanie zerowej stawki VAT możliwe także przed rejestracją
Jeśli polska spółka sprzedała towary unijnemu kontrahentowi, który później uzyskał z mocą wsteczną numer VAT-UE, to ma ona prawo opodatkować tę transakcję na zasadach przewidzianych dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Spółka (podatnik VAT) sprzedała 5 sierpnia 2015 r. towar niemieckiemu odbiorcy prowadzącemu w tym kraju działalność gospodarczą. Niemiecki kontrahent spółki złożył wniosek o rejestrację na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych 3 sierpnia 2015 r. Wcześniej nie rejestrował się na potrzeby takich transakcji, ponieważ wcześniej ich nie przeprowadzał. Niemieckie władze podatkowe wydały decyzję w sprawie przyznania odbiorcy towarów numeru na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-DE dopiero 17 września 2015 r. Z treści tej decyzji (o której niemiecki organ poinformował polską spółkę) wynika, że ma ona moc wsteczną od 3 sierpnia 2015 r. Spółka dysponuje dowodami na to, że towary zostały wywiezione z Polski oraz dostarczone do nabywcy. Czy spółka może zastosować do zrealizowanej przez siebie dostawy stawkę VAT zero proc.? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta