Na rozrachunki trzeba spojrzeć krytycznym okiem
Okres związany z zamknięciem roku obrotowego i podatkowego to wytężona praca nie tylko działu księgowego, ale również innych powiązanych zespołów, które rozliczają zakupy czy ściągają należności.
Wdrożony i sprawnie funkcjonujący system kontroli wewnętrznej z pewnością jest nieocenioną pomocą w procesie comiesięcznego zamykania ksiąg oraz ostatecznego zamknięcia ksiąg na dzień bilansowy.
Inwentaryzacja rozrachunków to jedna z procedur niezbędnych do zamknięcia ksiąg rachunkowych, ale niejedyna. W tym obszarze należy szczególnie przyjrzeć się wycenie pozycji otwartych, i to nie tylko tych w walucie obcej. Wycena rozrachunków, przeprowadzona w myśl zasady ostrożnej wyceny, obejmuje również naliczenie umownych odsetek za zwłokę, a także analizę przesłanek do dokonania odpisu aktualizującego ich wartość w księgach.
Czy zapisy są kompletne
Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych kluczowe jest uzyskanie maksymalnej pewności, że spółka zafakturowała całą sprzedaż, której powstanie przypada na ostatni okres rozliczeniowy kończącego się roku. Od 1 stycznia 2014 r. zdarzeniem gospodarczym wyznaczającym powstanie obowiązku podatkowego jest najczęściej moment wykonania czynności (wydania towaru lub wykonania usługi). Dlatego szczególnie duży nacisk należy położyć na właściwe fakturowanie sprzedaży w ostatnim okresie sprawozdawczym roku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi spółka powinna wystawić fakturę sprzedaży nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrealizowano dostawę towaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta