Ułatwić adwokatom życie
Adwokat w spółce kapitałowej może wykonywać zawód równie uczciwie i rzetelnie jak w spółce osobowej czy w kancelarii indywidualnej – polemizuje prawnik.
Układając ankietę, którą samorząd adwokacki przeprowadził wśród swoich członków, zdawałem sobie sprawę, że dotyczy spraw, o które trzeba pytać. Wiedziałem także, że ewentualna niechęć do pytań nie wynika z ich niedoskonałości ani wadliwego sformułowania. Tej niechęci nie powodowały także imponderabilia adwokatury, które nie mogły być przecież naruszone samym pytaniem o sprawy fundamentalne. Niechęć do pytań bierze się z niechęci do zmian. Nie do tych rewolucyjnych, bo wtedy nikt nie pyta. To niechęć do zmian jakichkolwiek.
Życzliwie i poważnie
Wynik badania ankietowego – jak zresztą wszystko inne – można sprowadzić do absurdalnej tezy i wtłoczenia jej w usta respondentów. Ale przecież chodzi o interpretację życzliwą i poważną. W toku takiej interpretacji należy brać pod uwagę, że ankietę wypełnia wielu respondentów. Nie można wyników ogólnych przypisywać każdemu. Adwokat opowiadający się za konstrukcją spółki kapitałowej mógł być przeciwny dopuszczeniu stosunku pracy. Ankieta nie jest więc „projektem wykonawczym" strategii każdego adwokata, lecz badaniem. A jeden wniosek ogólny z ankiety jest pewny. Środowisko oczekuje poszerzenia możliwości zdobywania rynku. Nie akceptuje hibernacji zawodu, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta