Pomoc wykonawców z zewnątrz nie przekreśla zwolnienia
Podmiot, który ponosi wydatki na usługi subsydiarne poza specjalną strefą ekonomiczną, ale służą one prowadzeniu zasadniczej działalności gospodarczej na jej terenie, nie traci prawa do korzyści podatkowych.
Spółka jest działającym w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej producentem złączy elektrotechnicznych. Na podstawie zezwolenia prowadzi działalność w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) i korzysta ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Proces produkcyjny wyrobów wskazanych w zezwoleniu obejmuje czynności realizowane zarówno we własnym zakresie na terenie zakładu produkcyjnego w strefie, jak i przez podwykonawców poza strefą. Firma podkreślała, że poza strefę zleca realizację tylko wybranych, nie kluczowych działań. Zapytała, czy wydatki na zakup usług realizowanych przez podwykonawców poza strefą, które są elementem procesu produkcyjnego wyrobów, to koszty uzyskania przychodów zwolnionych z CIT w związku z prowadzeniem działalności na terenie SSE.
Odpowiedź okazała się dla niej niekorzystna. Urzędnicy podkreślili, że przepisy podatkowe oraz strefowe – w celu uzyskania zwolnienia z opodatkowania – nakazują prowadzenie działalności gospodarczej objętej zezwoleniem na terenie SSE. Jeśli zatem jakaś faza działalności nie jest prowadzona w strefie, to w tej części dochód spółki nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT i powinien być wyłączony z dochodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta