Czy trzeba zawiadomić biegłego o terminie spisu
Jeśli audytor nie zostanie powiadomiony o inwentaryzacji i nie weźmie w niej udziału, to może się okazać, że nie będzie miał wystarczającej wiedzy, aby móc wyrazić opinię na temat poprawności badanego sprawozdania finansowego.
W 2014 roku nasza spółka po raz pierwszy przekroczyła progi wskazane w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości i w związku z tym jesteśmy zobowiązani do poddania badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za rok 2015. Czy mamy obowiązek powiadomić biegłego rewidenta o terminie przeprowadzenia inwentaryzacji? – pyta czytelniczka.
Inwentaryzacja majątku i pasywów przedsiębiorstwa jest jednym z zasadniczych elementów zamknięcia roku i sporządzenia sprawozdania finansowego. Inwentaryzacja jako część składowa systemu rachunkowości zalicza się do tych rozwiązań systemu, które są gwarantem jego wiarygodności. Inwentaryzacja spełnia swój cel tylko wtedy, gdy jest przeprowadzona w sposób rzetelny i zapewnia tym samym wiarygodność sprawozdania finansowego. Rzetelność tego procesu powinna zostać potwierdzona w trakcie badania sprawozdania finansowego przeprowadzonego przez niezależnego eksperta, jakim jest biegły rewident.
Zawarcie umowy
Zgodnie z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) kierownik jednostki powinien zawrzeć umowę o badanie sprawozdania finansowego w terminie, który umożliwia audytorowi udział w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta