Komornicy coraz częściej sięgają po fundusze
Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych coraz częściej są przedmiotem egzekucji realizowanej przez komorników sądowych. Często jednak popełniają przy tym błędy – zauważa radca prawny.
Egzekucja z jednostek uczestnictwa nie była popularnym przedmiotem egzekucji m.in. z uwagi na nieprecyzyjne regulacje w tym zakresie zawarte w kodeksie postępowania cywilnego oraz niedostateczną znajomość zasad funkcjonowania funduszy inwestycyjnych przez komorników i wierzycieli. Co do zasady obowiązkiem wierzyciela jest wskazanie we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego sposobu egzekucji poprzez wskazanie, do jakiego majątku ma być kierowana egzekucja komornicza, lub zlecenie komornikowi poszukiwania tego majątku za wynagrodzeniem.
Znacznie częściej wierzyciele decydują się na zlecanie komornikowi ustalenia majątku dłużnika, gdyż dysponuje on instrumentami – również prawnymi – które pozwalają na skuteczne przeprowadzenie tych czynności.
Kto jest dłużnikiem zajętej wierzytelności
Egzekucja z jednostek uczestnictwa może być prowadzona w trybie zajęcia wierzytelności (art. 896 k.p.c. in.) lub w trybie egzekucji z innych praw majątkowych (art. 910 k.p.c. in.).
Problemy związane ze wskazaniem właściwej podstawy prawnej egzekucji oraz brak znajomości funkcjonowania funduszy inwestycyjnych często przekładają się na popełniane przez komorników błędy w dokonywanych próbach zajęcia jednostek uczestnictwa w funduszach.
Najczęstszym błędem jest określanie jako dłużnika zajętej wierzytelności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta